Tetra – nie taki diabeł straszny!

Pierwsze ciepłe dni już nadeszły, a w naszym domu na salony wróciła tetra. Dlaczego? Co takiego fajnego jest w tej tetrze, jak o nią dbać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Tego wszystkiego dowiesz się właśnie dzisiaj! 😉

Przede wszystkim zacznę od obalenia dwóch mitów – w dzisiejszych czasach nie ma konieczności gotowania i prasowania tetry. Wręcz przeciwnie! Nowoczesne pralki oraz stosowana do prania chemia wystarczą, by pieluszki zachowały odpowiedni poziom higieny. Prasowanie zaś ubija włókna, co w rezultacie zmniejsza ich chłonność. Ufff! Dzisiaj mamy naprawdę łatwo! 🥰


Dlaczego warto przyjrzeć się tetrze nieco bliżej? Jakie są jej podstawowe zalety?

Cena: jest to najtańszy rodzaj wkładów na rynku.

Uniwersalność: tetrę można złożyć na wiele różnych sposobów. Można owinąć nią pupkę dziecka i dostosować rodzaj złożenia do jego budowy i potrzeb. Można też u starszych dzieci złożyć ją zwyczajnie w prostokąt i użyć jako wkładu.

Plastyczność: tetra jest z reguły dosyć cienka i plastyczna. Nie ma większego problemu, by zrolować ją wokół udek i zapobiec w ten sposób wyciekowi mlecznej kupy.

Czas schnięcia – schnie błyskawicznie.

Naturalność – z reguły wykonana jest z bawełny lub biobawełny.

Późniejsze zastosowanie – jeśli chodzi o dalsze zastosowania tetry po dziecku, ogranicza nas jedynie wyobraźnia 😋


Co może być minusem tetry?

Składanie i rolowanie – dla dzieci robiących mleczne kupy tetrę składa się w określony sposób i owija nią pupkę dziecka. Podczas zakładania należy zrolować ją wokół udek. Wiele mam zniechęca się przez to na samym początku. Ja osobiście nie miałam z tym nigdy żadnych problemów, ale też nie naciskam w takich przypadkach. Jest wiele innych rozwiązań na rynku dedykowanych właśnie dla takich osób. Zachęcam jedynie do spróbowania 😉

Sztywnienie – jeśli masz twardą wodę i brak suszarki bębnowej bawełna będzie z czasem nieco sztywniała. Trzeba ją wówczas trochę wytarmosić, żeby wróciła jej elastyczność. Tetra zachowuje więcej miękkości, kiedy suszy się ją w suszarce bębnowej. Niestety wówczas zwijają się jej brzegi i składanie staje nieco trudniejsze 😉 W najlepszym położeniu są te z Was, które mają w domu miękką wodę 😋

Jeszcze jedna uwaga: sztywnienie tetry nie oznacza, że będzie ona podrażniała pupkę dziecka. Bywa, że tak się dzieje w przypadku dzieci o wyjątkowo delikatnej skórze. Większość jednak zupełnie na to nie reaguje. Ja długo nie miałam suszarki, a używałam zwykłej tetry – mój syn nigdy nie miał żadnych podrażnień 😃


Na co zwrócić uwagę przy zakupie tetry?

Kształt i rozmiar: najwygodniej składa się tetrę o kształcie kwadratu. Jego boki to zwykle 50x50cm (noworodki), 60x60cm lub 70x70cm (obecnie mój dwulatek nadal wchodzi w 70, choć już na styk). Rozmiar tetry zależy głównie od budowy ciała dziecka, ale wagowo plasuje się to mniej więcej w ten sposób:

50×50: <4,5kg

60×60: 4,5-6,5/7kg

70×70: >7kg

Gramatura: im większa gramatura, tym grubsza i bardziej chłonna tetra. Na naszym rynku możecie znaleźć tetrę o gramaturze od 140g do ponad 200g. Wybór zależy od tego, ile dzidzia siusia oraz jak często chcemy zmieniać pieluszkę.

Ja osobiście dla najmłodszych dzieci polecam cieńszą tetrę (140g lub 160g), a w razie potrzeby dokładanie boostera (cienki, dodatkowy wkład). Dlaczego? Ponieważ boosterem zwiększamy chłonność tam, gdzie jest nam ona faktycznie potrzebna. Zakup grubszej tetry zwiększy pakiet na całej pupie dziecka.

Im grubsza tetra, tym więcej materiału także na bioderkach. Pamiętajmy, że podnoszenie nóżek jest wyzwaniem dla naszych najmłodszych i wymaga od nich wysiłku. Starajmy się układać pieluszki jak najbardziej na kolcach biodrowych i dbajmy o to, by było tam w miarę możliwości jak najmniej usztywnienia. Szczególnie w przypadku dzieci z dysplazją czy zaburzonym napięciem mięśniowym. U dzieci starszych nie jest to już tak bardzo istotne i można śmiało kupować grubszą tetrę.

Splot: na rynku królują dwa rodzaje splotu: klasyczny i birdseye. Ten ostatni sprawia, że tetra dłużej pozostaje miękka i ma nieco większą chłonność. Jest też jednak zwykle droższa.

Obszycie: istnieją dwa rodzaje obszycia: na płasko i na zakładkę. W przypadku dzieci najmłodszych (leżących głównie na pleckach) ważne jest, by z tyłu było możliwie jak najbardziej płasko. Dlatego wybieramy tu tetrę bez zakładki. Przy dzieciach, które siadają bądź spędzają większość dnia na brzuszku, nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

Tetra obszyta na zakładkę na górze obrazka. Poniżej tetra obszyta na płasko.

Sposób wykurczenia: to ostatni i najmniej istotny parametr, ale mnie osobiście nieco irytował fakt, że tetra wykurcza się w prostokąt (składanie jest wtedy nieco bardziej skomplikowane). Ostatnio jednak na polskim rynku pojawiło się kilka rodzajów tetry, która wykurcza się w kwadrat. Jest to tetra extra od Little Birds Diapers (gęstsze umieszczenie „kwadracików” na tetrze sprawia, że włókna nie mają miejsce na swobodne harce 😉) lub tetra birdseye marki Zufizo (tutaj po prostu materiał ma takie właściwości, że wykurcza się w kwadrat).

Zdjęcie przedstawia 3 rodzaje splotów: klasyczny, klasyczny o  gęstszym rozmieszczeniu "kwadracików" oraz birdseye.

UWAGA: nieprawdą jest, że wszystkie tetry o podwójnym splocie wykurczają się w kwadrat. Każda używana do wielo tetra ma podwójny splot, a wykurczają się bardzo różnie!

Rodzaj materiału, obróbka i certyfikaty: tetra może być wykonana z bawełny, bambusa czy nawet lnu. Najbardziej popularna jest ta pierwsza, więc to na niej skupiam się w tym artykule. Może to być bawełna zwykła lub organiczna, z certyfikatem GOTS lub bez. W dodatku może być bielona (chlorem czy wodą utlenioną) lub niebielona wcale. Warto więc czytać dokładnie opisy na stronach producentów i zdecydować się na to, co dla Was jako konsumentów stanowi największą wartość.


Jak prać i suszyć tetrę?

Tetrę pierzemy wraz z innymi pieluszkami i nie potrzebuje ona żadnych specjalnych zabiegów. Siup do pralki, czekamy i wyciągamy. Voila! 😁😁😁

Tetrę można suszyć tradycyjnie lub w suszarce bębnowej. Jeśli suszycie tradycyjnie, mam dla Was tipa: aby zachować kształt jak najbardziej zbliżony do kwadratu, należy tetrę przed rozwieszeniem strzepnąć, naciągnąć na całej długości krótszego boku, a następnie rozwiesić krótszym bokiem prostopadle do linki suszarki (testowałam kiedyś wszystkie sposoby wieszania tetry i ten okazał się najbardziej skuteczny).

Co w przypadku zwijających się boków po suszeniu w suszarce? Tu niestety nie znalazłam jeszcze dobrego rozwiązania. Na pewno mniej zwijają się brzegi w tetrze obszytej na zakładkę. Jeśli zaś chodzi o obszytą na płasko – pozostaje nam: a) pogodzić się z sytuacją; b) zaprasowywać brzegi (nie wpłynie to w zauważalny sposób na chłonność).


Dlaczego tetra jest tak polecana na lato?

Ponieważ jest to jeden z najbardziej przewiewnych materiałów. Latem, gdy dziecko biega/leży w samej pieluszce, nie musimy na tetrę zakładać dodatkowej warstwy nieprzemakalnej. Pupka ma wówczas stały dopływ świeżego powietrza i może sobie swobodnie pooddychać 😉 W przypadku dzieci leżących dobrym pomysłem jest podłożenie podkładu, żeby tetra nie zwilżyła prześcieradła czy kocyka.

Jest jeszcze coś, co o tetrze chciałabyś wiedzieć? 😁 Pisz! Chętnie odpowiem na wszystkie pytania! 😘

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *