Elementy chłonne w pieluszkach wielorazowych

Ciężko nadążać za nowościami, kiedy jest ich tak wiele i pojawiają się z taką częstotliwością… Szczególnie, jeśli jest się nowicjuszem w danym temacie! Doskonale Was rozumiem. Dla mnie również nie lada wyzwaniem jest być wszędzie tam, gdzie pojawia się coś nowego! To jeszcze nic… Jedno to śledzić nowości, a drugie – rozumieć co za danym ulepszeniem kryje się w praktyce. Wkłady różnią się miedzy sobą przecież tyloma parametrami!

W dzisiejszym artykule chciałabym przedstawić Wam kilka starych i kilka zupełnie nowych rozwiązań. Ale przede wszystkim chciałabym pokazać Wam różnice między nimi. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu, decyzja o wyborze odpowiednich dla Waszych dzieci wkładów będzie łatwiejsza!

W porównaniu wezmą dziś udział wkłady długie i krótkie, wkłady z burtami, prefoldy i tetra oraz różne ich odmiany dostępne na polskim rynku. Nie wyczerpuję tu tematu w całości, ponieważ pomijam formowanki (które też są rodzajem wkładu chłonnego). O nich szykuję dla Was osobny post.

WKŁADY DŁUGIE I KRÓTKIE

Są jednymi z najbardziej uniwersalnych elementów chłonnych stosowanych w pieluszkach wielorazowych. Można używać ich zarówno do otulaczy jak i do kieszonek. Powstają zwykle z bambusa, bawełny, biobawełny czy mikrofibry. Czasem posiadają dodatki lnu czy konopi. Wyróżniamy tutaj wkłady długie (zwykłe i V-back) oraz krótkie (zwykłe, klepsydrowe i sio).

Wkłady długie i krótkie mogą różnić się rozmiarem, materiałem czy ilością warstw. Dlatego też nawet w obrębie jednego rodzaju wkładów otrzymujemy inną chłonność, grubość i czas schnięcia. Różnie będą się też układać w pieluszce, jednak z założenia uważane są za jedne ze zgrabniejszych elementów chłonnych.

Stosowanie wkładów nie jest skomplikowane. Wystarczy, że ułożymy jeden w otulaczu czy kieszonce i pieluszka jest gotowa do założenia. Jedynie wkłady długie musimy złożyć na pół czy na trzy i dopiero w ten sposób umieścić w pieluszce.

Wkłady stosowane z otulaczem polecane są głównie dla dzieci starszych, gdyż nie zatrzymują one płynnej kupy. Otulacz każdorazowo po użyciu musi wówczas trafić do prania. Natomiast włożone do kieszonki zdają egzamin u dzieci w każdym wieku.

Wkłady długie – charakteryzują się największą chłonnością spośród wszystkich wkładów, ponieważ z założenia mają zostać najpierw złożone, a dopiero później umieszczone w pieluszce. Ilość warstw chłonnych w strategicznym miejscu jest tu największa. Za tym idzie jednak zwiększenie grubości, a więc pieluszka staje się mniej zgrabna. Wkład długi zapewnia możliwość regulacji poziomu chłonności poprzez odpowiednie złożenie.

  • Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża.
  • Poziom skomplikowania: niski
  • Czas schnięcia: średni
  • Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża.
  • Zastosowanie: do otulaczy dla dzieci starszych; do kieszonek dla dzieci w każdym wieku.

Wkłady długie V-back – Wkłady długie o bardzo charakterystycznym, poszerzonym kształcie. Dzięki temu lepiej układają się na pupie i mniej odstają z tyłu w pieluszce. Sumarycznie posiadają też więcej materiału (choć nie w strategicznym miejscu), a więc teoretycznie są nieco bardziej chłonne niż analogiczne wkłady długie. Posiadają możliwość regulacji chłonności poprzez odpowiednie złożenie.

Wkłady krótkie – ich długość to zwykle długość standardowej pieluszki, a więc nie trzeba składać ich już w żaden sposób. Ilość warstw chłonnych w strategicznym miejscu jest przez to równa ilości warstw w samym wkładzie, a więc chłonność jest mniejsza niż przy wkładzie długim. Jest za to jednak cieńszy, a przez to też bardziej zgrabny. Polecany głównie dla dzieci mało i średnio sikających. Nie posiada możliwości regulacji chłonności.

  • Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle mała lub średnia.
  • Poziom skomplikowania: niski
  • Czas schnięcia: mały lub średni
  • Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża.
  • Zastosowanie: ze względu na chłonność polecane dla dzieci młodszych lub mniej sikających

Wkłady krótkie klepsydrowe – wkłady krótkie o kształcie klepsydry. Podobnie jak wkłady długie V-back lepiej układają się w pieluszce. Nie posiadają możliwości regulacji chłonności.

Wkłady krótkie sio – Wkłady krótkie, które wpina się do otulacza typu sio za pomocą nap. Otulacz musi być wyposażony w ten sam rodzaj i rozmieszczenie nap, dlatego najczęściej używa się obu elementów od tego samego producenta. Spięta w jedno pieluszka jest łatwiejsza w transporcie, a wkład nie ma prawa przesunąć się czy pozwijać. Wkłady sio dedykowane są do otulaczy, nie do kieszonek, a więc jest to system przeznaczony dla dzieci starszych, robiących stałe kupy. Wkłady sio nie posiadają możliwości regulacji chłonności.

WKŁADY Z BURTAMI

Wkłady posiadające pionowe wstawki, które zatrzymują płynną kupę i dzięki temu chronią otulacz przed zabrudzeniem. Są jedynym rodzajem wkładów, który jest polecany dla najmłodszych dzieci. Do stosowania jedynie z otulaczami. Najczęściej uszyte z bambusa, bawełny, lnu lub mikrofibry. Wyróżniamy burty krótkie, długie oraz podwójne.

  • Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle mała lub średnia.
  • Poziom skomplikowania: niski
  • Czas schnięcia: mały lub średni
  • Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża.
  • Zastosowanie: przeznaczone dla dzieci robiących kupy o płynnej konsystencji

Wkłady z burtami krótkie – charakteryzują się najmniejszą chłonnością spośród wszystkich burt, ale są zarazem najbardziej zgrabne. Bardzo proste w użytkowaniu. Nie posiadają możliwości swobodnej regulacji chłonności.

Wkłady z burtami długie – posiadają długi język, dzięki któremu chłonność wkładów jest zwiększona. W otulaczach język zawijamy pod burtę. Możemy go złożyć dowolnie, w zależności od potrzeb i swobodnie regulować w ten sposób chłonność wkładu. Jest to nieco bardziej skomplikowane, niż w przypadku burt krótkich, ale nadal dość proste.

Wkłady z burtami podwójne – posiadają przyszyty od dołu dodatkowy język. Chłonność zbliżona do wkładów długich z burtami, ale bez możliwości regulacji chłonności w zależności od potrzeb. Za to prostota obsługi na poziomie burt krótkich.

WKŁADY RĘCZNIKOWE – wkłady o kształcie prostokąta, które należy złożyć na trzy lub cztery razy. Po złożeniu kształtem przypominają wkłady krótkie, natomiast są od nich grubsze i chłonniejsze, a zarazem znacznie szybciej schną. Najczęściej szyte z bambusa, bawełny, konopi lub lnu. Posiadają możliwość regulacji chłonności w zależności od sposobu składania. Wyróżniamy tu wkłady ręcznikowe zwykłe i z troczkami.

  • Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle średnia lub duża.
  • Poziom skomplikowania: średni
  • Czas schnięcia: krótki
  • Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału, ilości warstw. Zwykle średnia.
  • Zastosowanie: do kieszonek dla dzieci w każdym wieku; do otulaczy dla dzieci starszych.

Wkłady ręcznikowe z troczkami – Wkłady, których można użyć jak zwykłych wkładów ręcznikowych lub zawiązać na dziecku podobnie jak tetrę. Nadają się więc do stosowania razem z otulaczami nawet u najmniejszych dzieci – prawidłowo założone na dziecko zatrzymają mleczną kupę. Dla starszych dzieci do używania wyłącznie jako zwykłe wkłady ręcznikowe (do otulaczy lub kieszonek).

PREFOLDY – wkłady prostokątne, podzielone wzdłuż na trzy części, z których środkowa ma więcej warstw niż boczne. Dzięki temu zyskują większą chłonność w strategicznych miejscach, a po bokach pozostają stosunkowo cienkie. Prefoldy służą do zakładania na dziecko lub do używania jak wkładu ręcznikowego. Od tego ostatniego różnią się wzmocnioną w środkowym pasie chłonnością. Nie posiadają możliwości dowolnej regulacji chłonności. Wyróżniamy tu prefoldy zwykłe, z gumkami, trapezowe, preflaty i Binkifoldy.

Prefold spięty snappi:

  • Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża lub bardzo duża.
  • Poziom skomplikowania: wysoki
  • Czas schnięcia: długi
  • Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału, ilości warstw. Zwykle mała.
  • Zastosowanie: zwykle dla młodszych dzieci – wyłapuje mleczną kupę, dzieci starsze nie dają się już tak chętnie motać.

Prefold z gumkami – Prefold, który pomiędzy środkową a zewnętrzne warstwy ma wszyte gumki. Dzięki temu łatwiej zamotać go na dziecku i nie trzeba rolować brzegów. Jednak przez to schnie on dłużej od tradycyjnego prefoldu. Można go też złożyć na trzy i używać jak wkładu ręcznikowego o zwiększonej chłonności i wydłużonym czasie schnięcia.

Prefold z gumkami trapezowy – opis identyczny jak tradycyjnego prefoldu z gumkami. Jego trapezowy kształt ułatwia motanie na dziecku i łapanie klamerką snappi. Posiada też gumeczkę na plecach, dzięki czemu lepiej się układa i efektywniej łapie mleczne kupy.

Prefold trapezowy spinany na napki – Prefold, którgo nie trzeba spinać klamerką snappi. Zamiast tego posiada system nap, które umożliwiają odpowiednie spięcie pieluszki na brzuszku. Poziom trudności w zakładaniu jest więc wyraźnie niższy. Chłonność i czas schnięcia są porównywalne do innych prefoldów.

Prefold klepsydrowy z doszytym wkładem – Prefold o kształcie trapezu, który zamiast wszytych w środkową część dodatkowych warstw chłonnych, został wyposażony w doszyty z jednej strony luźny wkład. Dzięki temu szybciej schnie. Ten sposób wszycia wkładu pozwala także na dowolne jego złożenie, a więc można regulować chłonność w zależności od potrzeb. Trapezowy kształt ułatwia motanie i spinanie klamerką snappi.

Preflat – Prefold o bardzo charakterystycznym kształcie, z mocno zaznaczonymi uszkami. Wkład jest zupełnie luzem, dzięki czemu schnie najszybciej ze wszystkich prefoldów. Dość łatwy do zamotania. Nie posiada gumek w pachwinkach, a więc należy odpowiednio zrolować materiał wokół udek.. Nie posiada też gumek na pleckach.

Binkifold – Prefold o kształcie bardzo zbliżonym do preflatu. Różni się głównie językiem, który w Binkifoldzie wszyty jest po stronie plecków. Jest także grubszy i znacznie dłuższy. Jest przez to bardziej chłonny i umożliwia regulację chłonności w zależności od złożenia wkładu. Posiada też gumeczkę na plecach. Jednak schnie dłużej.

TETRA – tetra nadająca się do pieluchowania powinna mieć kształt kwadratu i gramaturę minimum 140g. Zazwyczaj szyta jest z bawełny lub bambusa. Może mieć brzegi obszyte na płasko lub na zakładkę. Osobiście polecam tetrę obszytą na płasko, szczególnie dla najmłodszych dzieci.

Tetrę możemy składać na różne sposoby, ale najbardziej popularne złożenia to samolot, latawiec i pickman fold. Wybieramy zwykle ten sposób, który najbardziej nam odpowiada, ale przyjmuje się na przykład, że dla noworodków najlepszy jest latawiec. Z kolei pickman fold przeznaczony jest dla tzw. „mega sikaczy”, ponieważ najwięcej warstw skupia na środku. Tetrę można składać też w prostokąt – na kształt wkładu – jest wówczas trochę grubsza niż wkład z identycznej ilości warstw, jest też przy niej trochę więcej zachodu przy składaniu, ale wychodzi korzystniej cenowo i szybciej schnie.

  • Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i gramatury. Zwykle średnia.
  • Poziom skomplikowania: bardzo wysoki
  • Czas schnięcia: bardzo niski
  • Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału, gramatury. Zwykle średnia.
  • Zastosowanie: zwykle dla młodszych dzieci – wyłapuje mleczną kupę, dzieci starsze nie dają się już tak chętnie motać.

Bambus a’la tetra – pieluszka bambusowa o takim samym kształcie i wymiarach jak te tetrowe. Jest bardziej chłonna, ale też dłużej schnie.

Uwaga na koniec: Kiedy piszę, że poziom skomplikowania jest wysoki, nie oznacza to, że należy się zniechęcać! Żaden z wymienionych tu wkładów nie jest tak naprawdę trudny w użytkowaniu 🙂 Pisząc, że coś ma wysoki poziom skomplikowania czy niski poziom zgrabności, mam na myśli, że w porównaniu do innych elementów chłonnych wypada pod tym względem słabiej. Spokojnie możecie pieluchować każdą z tych opcji bez szkody dla siebie i Waszych dzieci 🙂

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go!

Podobne wpisy

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *