Pieluchy Wielorazowe Bambiboo, Allegro, Aliexpress

Pieluchy wielorazowe Bambiboo, z Allegro i Aliexpress – czy warto?

Skąd się biorą tanie pieluchy wielorazowe? Dlaczego ich cena jest tak niska? Czy są wystarczająco dobrej jakości, by były skuteczne? Dziś porozmawiamy o ich wadach i zaletach, a za przykład posłużą nam pieluchy wielorazowe Bambiboo.

Tanie pieluchy wielorazowe

Pochodzenie

Tanie pieluchy wielorazowe powstają w Azji i dlatego popularnie nazywamy je chinkami. Są to głównie pieluchy z Aliexpress, ale nie tylko! Istnieje wiele marek szyjących w Chinach czy Singapurze. Mogą to być producenci polscy (Mila), brytyjscy czy amerykańscy. Zaliczamy do nich także markę Bambiboo dostępną w sieciach Rossmann. Niezależnie od miejsca zarejestrowania firmy, wszystkie te pieluszki mają zbliżoną cenę, podobny krój i szyte są z tych samym materiałów.

Pieluchy wielorazowe Bambiboo i pieluchy Mila
Wszystkie chinki są do siebie podobne.

Cena

Pieluchy wielorazowe z Rossmanna, tak jak większość chinek, sprzedawane są w zestawach. Firma Bambiboo oferuje nam jedną pieluszkę i jeden wkład chłonny w cenie 35 zł. Na Aliexpress ceny są jeszcze niższe. Biorąc pod uwagę, że ma to starczyć na cały okres pieluchowania dziecka, wydana kwota jest naprawdę nieduża. Polskie pieluszki są droższe. I choć koszty pieluchowania wielorazowego vs jednorazowego nadal wychodzą na korzyść wielo, to przy chinkach oszczędność jest znacznie większa.

Pieluchy wielorazowe Bambiboo kupowane są w zestawie pieluszka + wkład
Zestaw: pieluszka Bambiboo i wkład z mikrofibry w cenie 35 zł.

Rozmiar

Pieluchy wielorazowe Bambiboo występują w rozmiarze onesize (os). Według producenta pasują na dzieci od 3,5 do 15 kg czyli teoretycznie możemy założyć je i na noworodka i na dwulatka. W praktyce okazują się jednak zdecydowanie za szerokie w kroku dla maluszków.

Już od jakiegoś czasu fizjoterapeuci zgodnie twierdzą, że zdrowe dziecko najlepiej rozwija się przy maksymalnej swobodzie ruchów. Szerokie pieluchowanie nie jest dziś formą profilaktyki, a jedynie leczenia określonych nieprawidłowości. Polscy producenci stosują się do tych zaleceń i szyją pieluszki w mniejszych i większych rozmiarach dopasowane do figury dziecka w danym okresie życia.

Porównanie pieluchy wielorazowej Bambiboo w rozmiarze os z pieluchą Magabi w rozmiarze nb w
Bambiboo w rozmiarze onesize i polska pieluszka w rozmiarze newborn.

Jeśli dobrze poszukamy, uda nam się znaleźć chinkę w rozmiarze noworodkowym. Jednak należy pamiętać, że te pieluszki są po prostu większe od naszych. Polski rozmiar noworodkowy faktycznie będzie dobry od 3,5 kg, chiński – od 5 kg. Podobnie z rozmiarem onesize. Polskie dzieci zmieszczą się w niego już od 7 kg. Pieluchy wielorazowe Bambiboo będą pasowały dopiero od 9 kg.

Porównanie pieluchy wielorazowej Bambiboo os i pieluchy Little Rhino os
Pielucha Bambiboo jest znacznie większa od polskiej pieluszki w tym samym rozmiarze

Materiały

Chińskie pieluchy wielorazowe wykonane są z dwóch warstw: zewnętrznej z poliestru oraz wewnętrznej z polaru. Pomiędzy nie wkładamy wkład chłonny (do tzw. kieszonki) wykonany najczęściej z mikrofibry. Materiały te zwykle (choć nie zawsze) nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa dla dzieci.

Już po samym poliestrze jesteśmy w stanie rozróżnić polskie i chińskie pieluszki. W tych drugich jest on sztywniejszy i mniej plastyczny. Ma to duże znaczenie w przypadku małych dzieci, którym pieluszkę trzeba dość mocno spinać na długość. Wówczas nagromadzone warstwy sztywnego materiału mogą delikatnie przeszkadzać.

Pieluchy wielorazowe Bambiboo środek
Pielucha wielorazowa Bambiboo wewnątrz posiada warstwę polaru

Sztywność i grubość materiału to nie tylko mniejszy komfort dla dziecka. Im grubszy materiał, tym mniej przewiewna pieluszka. Jest to szczególnie istotne dla dzieci wrażliwych, z tendencjami do odparzeń. Ale spokojnie, chinki nadal oddychają bardziej niż jednorazówki! Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Oddychalność membrany.

Grubszy materiał to także większa wodoszczelność pieluszki. Tak, niewiele osób o tym mówi, ale chinki są bardziej szczelne niż nasze tradycyjne odpowiedniki. Jednak w Polsce coraz częściej szyje się już pieluszki z podwójnej warstwy poliestru. Dzięki temu różnice w poziomie wodoszczelności zostają zniwelowane, a pieluszki są nadal plastyczne i przyjemne w dotyku.

Pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy: podstawą wodoszczelności pieluchy jest i zawsze będzie wkład chłonny.

Gumki i zatrzaski

Zarówno pieluchy wielorazowe Bambiboo jak i te kupowane na Allegro czy przez Aliexpress charakteryzują się dość mocnymi gumkami. Dzięki temu pielucha jest bardziej trwała, mniej podatna na zniszczenia i lepiej przylega do udek dziecka (mniejsze ryzyko przecieków). Jednak znów – w przypadku dzieci młodszych czy o wrażliwej skórze ten system się nie sprawdzi. Mocne gumki mogą wyraźnie się odciskać.

Gumki w pieluchach wielorazowych Bambiboo
Pieluchy wielorazowe Bambiboo mają dość mocne gumki.

Nie wiem, czy trafił mi się tak felerny egzemplarz, czy we wszystkich pieluchach Bambiboo zatrzaski tak ciężko chodzą. Jest to niewygodne i niepraktyczne. W pozostałych chinkach nie spotkałam się z tym problemem.

Zatrzaski w pieluchach wielorazowych Bambiboo
Zatrzaski w pieluchach Bambiboo dość ciężko pracują.

Wkłady chłonne

Marka Bambiboo oferuje nam dwa rodzaje wkładów: z samej mikrofibry i obszytej bambusem. Mikrofibra to materiał, który ma swoje zalety: jest tania, szybko schnie i nigdy nie sztywnieje. Jest też bardzo chłonna, ale niestety szybko puszcza wilgoć pod naciskiem. Wiąże się to z przeciekami podczas aktywności dziecka.

Problem stanowi także rozmiar wkładów. Są one za szerokie dla maluszków i za krótkie dla starszaków. W Polsce dla tych ostatnich poleca się zdecydowanie dłuższe wkłady, składane np. na pół.

Wkłady do pieluch wielorazowych Bambiboo i Puppi
Złożony na pół polski wkład jest węższy i bardziej chłonny niż wkład Bambiboo.

Wkłady z mikrofibry to w chińskich pieluszkach standard, choć da się czasem znaleźć bardziej naturalne rozwiązania. Poszukując naturalnych wkładów na Allegro czy Aliexpress na 100% natkniesz się na wkłady węglowo-bambusowe. Niech nazwa Cię nie zwiedzie – nie leżały ani obok węgla, ani obok bambusa. To zwykła mikrofibra obszyta szarym polarem.

Wkład węglowo-bambusowy do pieluch wielorazowych
Wkłady węglowo-bambusowe dostępne na Allegro i Aliexpress

Pieluchy wielorazowe Bambiboo – podsumowanie

Pieluchy wielorazowe Bambiboo oraz inne chinki kupowane na Allegro czy przez Aliexpress:

 • są najbardziej budżetową opcją pieluchowania
 • są dużo większe od polskich pieluszek
 • często nie posiadają unijnych certyfikatów
 • wykonane są ze sztywnych i mało plastycznych materiałów
 • mają mocne gumki
 • wkłady szybko schną i nie sztywnieją, ale często prowadzą do przecieków
 • wkłady są za szerokie dla maluszków i za krótkie dla starszaków.

Wbrew pozorom wcale nie chcę zniechęcać Cię do chinek. Ich cena stanowi ogromny atut, a przy odpowiednim podejściu można nimi naprawdę satysfakcjonująco pieluchować. Trzeba tylko wiedzieć jak!

Kilka dobrych rad

 • Jeśli chcesz zacząć od narodzin swojego dziecka – zdecyduj się na produkty polskie w rozmiarze noworodkowym lub skorzystaj z wypożyczalni (mniejsza inwestycja). Dopiero następnie zaopatrz się w chińskie pieluszki.
 • Jeśli chcesz zacząć później, poczekaj aż dziecko osiągnie wagę 5 kg (chiński rozmiar newborn) lub 9kg (rozmiar onesize).
 • Kupuj raczej polskie wkłady.
 • Nie stresuj się i nie wywieraj na siebie presji. Jeśli nie czujesz się pewna w temacie i chciałabyś się skonsultować, napisz do mnie lub dołącz do mojej grupy Pieluchy Wielorazowe dla Początkujących.
 • Zawsze dobrą opcją jest wcześniejsze wypożyczenie pieluszek. Bez ponoszenia większych kosztów sprawdzisz, czy wielopielo jest dla Ciebie!
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *