Wyprawka noworodkowa
Jesteś w ciąży, kompletujesz wyprawkę dla swojego wyczekiwanego maluszka i dowiadujesz się o pieluszkach wielorazowych… Chciałabyś zacząć od razu po wyjściu ze szpitala, ale nie masz pojęcia, jak skompletować swoją pierwszą pieluszkową wyprawkę… Ten wpis jest właśnie dla Ciebie!
Jest kilka opcji, które przed Tobą stoją, a każda z nich ma swoje wady i zalety. W każdej mogę Ci też pomóc! Oto one:
- Skomponowanie wyprawki przed narodzinami dziecka – jest to zawsze pewnego rodzaju strzelanie w ciemno, bo dzidziusia nie ma jeszcze na świecie. Ale tak jest w sumie ze wszystkim przy pierwszej wyprawce… Są jednak rozwiązania dedykowane typowo dla noworodków, więc przyjmijmy, że da się stworzyć zadowalający zestaw jeszcze przed narodzinami dziecka 🙂 Ten wpis powinien pomóc Ci w samodzielnym skomponowaniu wyprawki, ale jeśli będziesz miała jakiekolwiek problemy, możesz do mnie napisać. Ułożyłam w swoim życiu już kilkadziesiąt wyprawek noworodkowych.
- Skomponowanie wyprawki po narodzinach dziecka – możesz kupić kilka pieluszek na próbę i sprawdzić, co będzie dla Was najlepsze. Dopiero później zrobisz większe zakupy. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie pieluszki są dostępne od ręki, na niektóre trzeba trochę poczekać. Nowe wkłady potrzebują też kilku prań, by nabrały pełnej chłonności, a otulacze wełniane jeszcze paru innych zabiegów 😛 Weź ten dodatkowy czas pod uwagę 🙂
- Wypożyczenie zestawu pieluszek – możesz wypożyczyć zestaw na konkretną ilość dni (najczęściej 10-14) lub na cały okres pieluchowania rozmiarem noworodkowym i dopiero na bazie tych doświadczeń skomponować własną wyprawkę. Do testowania otrzymujesz bogaty zestaw składający się ze wszystkich systemów pieluchowania, różnych wkładów, akcesoriów itp. W mojej wypożyczalni w cenie każdego zestawu jest także pełen patronaż i pomoc przez cały okres testowania.
Pamiętaj! Moim głównym zadaniem jako doradcy jest pomoc każdej mamie w każdym pieluszkowym problemie. Nie wstydź się i nie krępuj! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pisz 🙂
JAK SAMODZIELNIE SKOMPONOWAĆ PIERWSZĄ WYPRAWKĘ?
Jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę kompletując wyprawkę dla noworodka. Pierwszą z nich jest rozmiar. Pieluszki wielorazowe są regulowane na długość i w pasie, ale już na przykład szerokość w kroku jest stała. Wyobrażacie sobie tą samą pieluszkę na noworodku i 2 letnim dziecku? Czy rozstaw nóżek jest tu podobny? NIE! Dlatego bardzo mocno naciskam na rozdzielenie wyprawki przynajmniej na te dwa podstawowe rozmiary: nb (newborn) i os (onesize). I nie, zapewnienia producentów, że pieluszka ma zakres wagowy 3,5-15kg zwykle nie mają wiele wspólnego z prawdą 😛
Kolejna ważna sprawa to ilość zmian. W wyprawce noworodkowej chłonność pieluszki jest zwykle na drugim miejscu, ponieważ dzidzia najczęściej wcześniej ją ubrudzi (tzw. kleksem z mlecznej kupy) niż zdoła przesikać. Oczywiście zdarzają się dzieci, które więcej siusiają, ale są też odpowiednie sposoby, które pozwalają na dość łatwe zwiększenie chłonności każdej pieluszki. Zakładana ilość zmian przy noworodku to 12-20 zmian na dobę. Zastanów się, co ile dni chcesz prać, dolicz trochę czasu na suszenie i w ten sposób uzyskasz potrzebną ilość pieluszek do kupienia.
Noworodki pieluchuje się zwykle nieco inaczej niż dzieci starsze. Większość mam decyduje się tu na system otulacz + wkład, który to z definicji ma wyglądać tak, że wymieniamy jedynie wkłady chłonne, a otulacza używamy kilka razy. Uda się to jednak tylko pod warunkiem, że użyjemy wkładu, który zatrzyma mleczną kupę i nie spłynie ona na otulacz. Dlatego dla noworodków używamy zwykle innych wkładów niż dla dzieci, które rozszerzyły już dietę.
SYSTEMY, KTÓRE SPRAWDZĄ SIĘ PRZY WIĘKSZOŚCI NOWORODKÓW:
Aio i kieszonki – pieluszki, które po każdym użyciu muszą zostać wyprane. Sprawdzają się zwykle jako dodatek do wyprawki (spacery, wizyty u lekarza itp.), nie jako jej podstawa, ponieważ sumarycznie wychodzą najdrożej.
Gatki/longi + formowanka – większość mam uważa, że formowanka to pieluszka jedynie na noc. Faktycznie, w przypadku większych dzieci pieluchowanie dzienne od nocnego trochę się różni i często formowanki okazują się najlepszym rozwiązaniem na noce. Ale w przypadku noworodka nie ma tak dużego rozgraniczenia pomiędzy pieluchowaniem dziennym i nocnym. Jego cykl dobowy jest raczej stały (pobudka co 2-3h na karmienie i przewijanie). Formowanki są też dość wygodnym systemem, a włożone na nie gatki czy longi zastępują dodatkową odzież. Wszystko to sprawia, że mamy dość często decydują się zakup formowanek dla noworodków.
Otulacz + wkład – najczęściej wybierany sposób pieluchowania noworodka. Na rynku istnieją otulacze PUL i wełniane (o nich kiedy indziej) oraz różne rodzaje wkładów (o nich poniżej).
[Jeśli podane wyżej nazwy nic Ci nie mówią, przeczytaj najpierw ten artykuł :)]
WKŁADY DO OTULACZY, KTÓRE SPRAWDZĄ SIĘ PRZY WIĘKSZOŚCI NOWORODKÓW:
Tetra – jest to najczęściej wybierany wkład noworodkowy. Dlaczego? Bo jest tania, szybko schnie, daje spore możliwości różnorakich złożeń. Tetrę składamy w określony kształt i motamy na pupie maluszka pamiętając, by zrolować materiał wokół udek. Na to możemy założyć otulacz lub gatki czy longi. UWAGA: Tetrę gotowały i prasowały nasze babcie i mamy – my już nie musimy! 😀 Nasze pralki i stosowana w domach chemia ma po prostu większą skuteczność niż kiedyś 🙂
Na co zwrócić uwagę przy wyborze tetry?
- Rozmiar i kształt: kwadrat o bokach 50x50cm, dla większych noworodków 60x60cm.
- Gramatura: minimalna zalecana do pieluchowania gramatura (grubość) to 140g. To więcej niż w takiej przeciętnej marketowej tetrze, która zwykle ma około 110g. Im grubsza pieluszka, tym ma większą chłonność, ale także większy „pakiet” robi na pupie. Dlatego osobiście uważam, że dla noworodka lepiej nie kupować grubszej tetry, a w razie zbyt małej chłonności po prostu wzmocnić ją w newralgicznym miejscu dodatkowym cienkim wkładem (tzw. booster).
- Obszycie: noworodek większość dnia leży na pleckach. Dlatego szczególnie istotne jest to, żeby pieluszka nie robiła mu grubej warstwy pod pleckami i nie unosiła tym samym miednicy w nienaturalny sposób. Z tego też względu jedyną polecaną przeze mnie tetrą dla noworodków jest tetra z płaskim obszyciem.
- Splot: nie jest to sprawa kluczowa, ale często mnie o nią pytacie. Na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje splotów: klasyczny i birdseye. Tetra o splocie birdseye jest nieco bardziej chłonna i równocześnie dłużej zachowuje miękkość. Jest jednak zdecydowanie droższa. Oba rodzaje splotu nadają się do pieluchowania noworodków.
Na rynku dostępna jest także tetra zszyta w samolot. Jednak uformowana w określony kształt traci część swoich podstawowych zalet (czas schnięcia, uniwersalność, plastyczność). Dodatkowo uważam, że są lepsze złożenia, które bardziej sprawdzą się przy noworodkach (np. zmodyfikowany samolot). Dlatego tetrę zszytą w samolot polecam dla dzieci już nieco starszych, które więcej czasu spędzają na brzuszku.
Prefoldy i podobne – to spora grupa rozwiązań, które – podobnie jak tetrę – motamy dziecku na pupie. Są jednak od niej chłonniejsze (chłonność zbliżona do formowanek) i jednocześnie łatwiejsze w zakładaniu, ale niestety także droższe. Polecam je dla dzieci dużo siusiających lub na dłuższe wyjścia. Dla dzieci, którym kształtuje się cykl dnia i nocy – dobrze sprawdzają się na drzemki czy nocki.
Wkłady z burtami – wkłady z pionowymi wstawkami, których zadaniem jest hamowanie wypływu mlecznej kupy na otulacz. Rozwiązanie bardzo proste, ponieważ nic nie motamy na pupie dziecka. Jedynie wkładamy wkład w otulacz i pieluszka jest gotowa do założenia. Chłonność i czas schnięcia burt plasuje się zwykle pomiędzy tetrą a prefoldami. Ich cena także. Wkłady z burtami sprawdzają się świetnie u dzieci, które robią dużo małych, mlecznych kupek. Przy tych, które załatwiają się rzadziej (ale jednorazowo więcej) mogą okazać się jednak zbyt płytkie. Nie zabezpieczają również przed wyciekiem z tyłu, więc większa kupa może zabrudzić pieluszkę przy pleckach (nie mówimy tu o wycieku na ubranko, a o zabrudzeniu otulacza).
Co jeszcze może Ci się przydać:
Boostery – dodatkowe, cienkie wkłady, których zadaniem jest wzmocnić chłonność wkładu podstawowego. Używamy ich wszędzie tam, gdzie potrzebujemy większej chłonności, czyli zarówno z aio i kieszonkami, formowankami czy z dowolnym rodzajem wkładu. Służą one długo, ponieważ z definicji są małe i mają zwiększać chłonność tylko w newralgicznym miejscu. Dlatego polecam zaopatrzyć się w kilka sztuk już przy noworodku.
Akcesoria, które mogą Ci się przydać:
- Klamerka snappi – do spinania tetry i prefoldów.
- Worek pul lub wiaderko – do przechowywania brudnych pieluszek
- Worek pul mały – na spacery i inne wyjścia
- Wkładki sucha pupa – przydatne, jeśli dziecko nie akceptuje uczucia mokrego od pupy
- Wkładka wełniana – do otulaczy wełnianych dla dzieci dużo siusiających
- Myjki wielorazowe
- Wkładki laktacyjne wielorazowe
- Wielorazowy podkład do przewijania
1 Komentarz