Jak poprawnie założyć pieluszkę wielorazową?
Podstawowym zadaniem każdej pieluszki jest zabezpieczenie ubranka dziecka przed zmoczeniem. Pieluszka musi być więc odpowiednio chłonna oraz… prawidłowo dopasowana! Tak, idealne założenie pieluszki to nie tylko kwestia estetyki! To również brak przecieków oraz zapewnienie dziecku optymalnej swobody ruchów. Mam nadzieję, że artykuł ten pomoże Ci uniknąć najważniejszych błędów w zakładaniu pieluszek wielorazowych! 😀
BUDOWA PIELUSZKI WIELORAZOWEJ
Klasyczna pieluszka wielorazowa posiada regulację na szerokość (napy poziome na brzuszku) i na długość (napy pionowe między nóżkami). Umiejętność prawidłowego dopasowania regulacji do budowy naszego dziecka zapewni mu maksymalny komfort, a nam – brak przecieków!
- PRAWIDŁOWA REGULACJA SZEROKOŚCI
Pieluszka nie powinna być zapięta w pasie ani zbyt ciasno ani zbyt luźno. Jak sprawdzić, czy pieluszka spięta jest prawidłowo? To bardzo proste! Musisz móc swobodnie włożyć 2-3 palce pod pieluszkę na wysokości brzuszka.
Zbyt ciasne spięcie: ograniczenie swobody ruchów i ucisk narządów wewnętrznych
Zbyt luźne spięcie: przecieki na wysokości brzuszka
2. PRAWIDŁOWA REGULACJA DŁUGOŚCI
Pieluszkę spinamy na długość w dwóch celach. Po pierwsze, aby nie sięgała zbyt wysoko na brzuszku czy pleckach. Po drugie, aby nie wisiała w kroku powodując luzy wokół udek.
Prawidłowa wysokość pieluszki
Pieluszka powinna opierać się na biodrach dziecka, nie sięgając zbyt wysoko ani z przodu ani z tyłu. Na brzuszku nie może zakrywać pępka, z tyłu – musi zakrywać szczelinę międzypośladkową.
Pieluszka zbyt wysoko – pieluszka ogranicza swobodę ruchów i uciska narządy wewnętrzne
Pieluszka zbyt nisko – najczęściej z tyłu – pieluszka zsuwa się i nie zapewnia dziecku optymalnego komfortu
Prawidłowe spięcie w kroku
Pieluszka wielorazowa powinna leżeć jak dopasowane majteczki. Bardzo różni się pod tym względem od jednorazówek, które z reguły wiszą w kroku prawie do kolan 😛
Zbyt ciasne spięcie: pieluszka rozpina się w kroku pod wpływem ruchów dziecka
Zbyt luźne spięcie: pieluszka jest zbyt wysoko na brzuszku lub plecach; występują przecieki w pachwinkach
3. ZAKŁADKA
Zakładka to nadmiar materiału, który powstaje na skutek spięcia pieluszki na długość. Należy ułożyć ją wkładając palce od dołu i upychając materiał ku górze. Dzięki temu pieluszka ładniej się układa, a gumki lepiej pracują.
Zakładka to nie tylko nadmiar materiału pomiędzy napkami. Ten sam materiał odkłada się również bliżej gumek i jego także należy prawidłowo ułożyć.
4. OBSUNIĘCIE GUMEK W PACHWINKI
Ostatnim elementem zakładania pieluszki wielorazowej jest obsunięcie gumek w pachwinki dziecka. W tym celu należy delikatnie rozchylić nóżki dziecka i po obu stronach ściągnąć pieluszkę po udzie w stronę krocza. Dzięki temu pieluszka zgrabniej ułoży się w kroku oraz zapewni nam większą szczelność.
Gumki obsunięte – pieluszka zgrabnie układa się w kroku oraz zapewnia lepszą szczelność w pachwinkach
Gumki nieobsunięte – pieluszka szerzej w kroku; gumki opierają się na udkach dziecka, przez co obniżają jego komfort oraz przepuszczają w tym miejscu wilgoć
POZOSTAŁE KWESTIE NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ:
1. Rozmiar
Odpowiednio dobrany rozmiar to podstawa prawidłowego założenia pieluszki. Niestety zbyt duża pielucha często wręcz wyklucza możliwość jej prawidłowego założenia. Nie dajcie się zwieść opisom niektórych producentów, jakoby pieluszka miała pasować od urodzenia do samego końca pieluchowania. Tak, posiadają regulację, ale nie aż taką!
2. Szerokość pieluszki w kroku
Szerokie pieluchowanie praktykowano kiedyś. Dziś powszechnie uważa się, że zdrowe dziecko samo wykształci odpowiednią postawę, a więc jedyne co mamy robić, to nie ograniczać mu swobody ruchów. Dlatego też uważnie dobierajmy szerokość wkładów i starajmy się, aby pieluszka była możliwie wąska w kroku.
3. Uszka
Uszy pieluszki powinny być tak wyprofilowane, aby nie zachodziły na udka i nie ograniczały dziecku możliwości podnoszenia nóżek do góry.
Czasem zdarza się jednak, że pieluszka mimo zachodzenia na udka i tak dobrze leży i nie krępuje ruchów dziecka. Bardzo dużo zależy tu od materiału, a w zasadzie jego sztywności. Obserwujmy swoje dzieci w pieluszkach i bez nich i porównujmy ich aktywność ruchową.
4. Płasko pod pleckami
Na grubość pieluszki pod pleckami szczególną uwagę zwracamy w przypadku noworodków i dzieci leżących. Bardzo ważne jest, by nie wyginać im miednicy do przodu przez zbyt dużą ilość materiału pod pleckami.
A tu Infografika do pobrania 🙂
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nasunęły Ci się jakieś pytania, śmiało – pisz do mnie lub zajrzyj na FB: https://www.facebook.com/PielOla
1 Komentarz