Dziecko w pieluszce wielorazowej w parku

Dlaczego mamy decydują się na pieluszki wielorazowe? 4 najważniejsze powody

Każdego roku jedno dziecko produkuje prawie tonę odpadów w postaci zużytych pieluszek jednorazowych. Mają one negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na zdrowie naszych maluszków. Mimo to rodzice decydują się na ich używanie i gotowi są wydać nawet 1800zł rocznie! W ostatnich latach coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się też nowoczesne pieluszki wielorazowe. Jesteście ciekawi, dlaczego tak wiele mam decyduje się na ich stosowanie?

4 POWODY, DLA KTÓRYCH MAMY DECYDUJĄ SIĘ NA PIELUCHY WIELORAZOWE

Pieluchy wielorazowe to dość kontrowersyjny temat w dzisiejszych czasach. Kojarzą nam się głównie z praniem, gotowaniem i prasowaniem tetry, przesikanymi ubrankami i nieustannym przebieraniem dziecka od stóp do głów. Jednak dzisiejsze pieluszki wielorazowe nie mają z tym już wiele wspólnego! W ostatnich latach także i one uległy totalnym przeobrażeniom. Jaka jest przewaga pieluszek wielorazowych nad jednorazowymi i dlaczego mamy decydują się na te drugie?

ZDROWIE

Materiały użyte w pieluszkach

Czy wiecie, że producenci pieluch jednorazowych nie mają obowiązku podawania pełnego składu na opakowaniach? Również bezpośrednio spytani zasłaniają się tajemnicą handlową. Badań nad składem pieluszek jednorazowych podjęli się pracownicy Environment Agency. Według nich w pieluszce jednorazowej znajdują się substancje, które są podejrzewane o bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka:

  • SAP – (żel chłonny w jednorazówkach): jest produkowany z tego samego materiału, co niegdyś tampony dla kobiet. W przypadku tamponów zostało to w 1985 roku zakazane, ponieważ uważa się, że było to przyczyną szoku toksycznego.
  • PET – niektóre badania wskazują na możliwość wymywania z opakowań PET ftalanów, które oskarżane są o działanie podobne do hormonów, naruszające gospodarkę hormonalną ludzi i zwierząt.
  • Wybielacze – uwalniają szkodliwe dioksyny, które wg WHO uszkadzają system immunologiczny, mają szkodliwy wpływ na system hormonalny, powodują pewnego rodzaju nowotwory.

Skóra człowieka posiada zdolność do absorbcji substancji z otoczenia, a dziecko przebywa w pieluszce naprawdę bardzo dużo czasu. Im więcej kontaktu z naturalnymi materiałami – tym lepiej dla skóry naszego maluszka!

DZIECKO W CIĄGU SWOJEGO ŻYCIA PRZEBYWA W PIELUSZKACH OKOŁO 22 TYS. GODZIN!

Atmosfera w pieluszce

Oglądając reklamy popularnych pieluszek jednorazowych dowiadujemy się, że skóra naszego dziecka oddycha. To prawda, ale jest tak tylko do pierwszego wypróżnienia. Suberabsorbent ma formę granulatu, który pod wpływem wilgoci pęcznieje i tworzy nieprzepuszczalną warstwę. Wszystko byłoby więc w porządku, gdyby rodzice zmieniali pieluszkę po każdym siku. Większość jednak tego nie robi.

Co wtedy dzieje się w środku?

Temperatura w pieluszce jednorazowej wzrasta o kilka stopni!

– wpływ u chłopców: przegrzewanie jąder, które może prowadzić do bezpłodności.

– wpływ u dziewczynek: zrastanie warg sromowych – uważa się, że pieluszki jednorazowe mogą być przyczyną nasilenia tego problemu w ostatnich latach.

Podejrzewa się, że stosowanie jednorazówek aż 10-krotnie zwiększyło ilość zachorowań na odpieluszkowe zapalenie skóry! Według Journal of Pediatrics połowa noworodków noszących pieluchy jednorazowe miała odpieluszkowe zapalenie skóry, z czego 16% sklasyfikowano jako przypadki ciężkie.

Producenci pieluszek wielorazowych dbają o to, by skóra naszych dzieci miała kontakt z jak najbardziej naturalnymi materiałami. Bardzo popularne są wkłady z bawełny, konopi czy lnu. Również warstwa zewnętrzna produkowana jest z oddychających materiałów (skóra naszego dziecka oddycha nawet po zmoczeniu wkładu). Pieluszki wielorazowe są zalecane dla dzieci z problemami skórnymi, odparzeniami czy alergiami.

EKOLOGIA

Czy wiesz, że…?

– W trakcie całego okresu pieluchowania jedno dziecko zużywa około 6 tys. pieluch jednorazowych, co daje około 1,5 tony odpadów!

– Do produkcji pieluch jednorazowych na czas pieluchowania zużywa się około 5 dorosłych drzew i 100 kg ropy naftowej.

– Większość pieluch jest testowana na zwierzętach zanim wejdzie na rynek.

PIELUSZKI JEDNORAZOWE MOGĄ ROZKŁADAĆ SIĘ NAWET 1000 LAT!

Tymczasem pieluszki wielorazowe:

– W znacznym stopniu produkowane są z naturalnych materiałów i ulegają biodegradacji.

– Są wielokrotnego użytku – w zależności od potrzeb i wieku dziecka szacuje się, że wyprawka powinna wynosić około 20 – 30 zmian. Pieluszki mogą być dziedziczone przez młodsze rodzeństwo, a później służyć jeszcze kolejnym dzieciom (rynek wtórny).

– Większość polskich producentów dba o to, aby ich materiały pochodziły ze sprawdzonego źródła – w czasie produkcji materiałów nie dochodzi do wyzysku ludzi i zwierząt.

– Polscy producenci całkowicie zaspokajają potrzeby rynku – nie trzeba sprowadzać pieluch zza granicy i przyczyniać się do zwiększania śladu węglowego.

EKONOMIA

Zakup wielorazowej wyprawki dla naszego dziecka to dość duży koszt, ale… tylko jednorazowo!

W ogólnym podsumowaniu pieluszki jednorazowe często wychodzą drożej już przy jednym dziecku, nie wspominając o kosztach pieluchowania całego rodzeństwa!

Na portalach społecznościowych istnieją też bardzo dobrze prosperujące bazarki, a zakup i sprzedaż używanych pieluszek znacznie obniża ich koszty!

Więcej na temat kosztów tutaj: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=209300110520207&id=112496510200568

ESTETYKA

Na temat walorów estetycznych pieluszek wielorazowych nie będę długo się rozwodzić, bo jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje 🙂 Śmiem jednak twierdzić, że na rynku istnieje tak wiele wszelkiego rodzaju wzorów, kolorów, stylów i deseni, że każda mama znajdzie tu coś, co podbije jej serce znacznie bardziej niż nudna, biała pieluszka jednorazowa 🙂

A Ty jak pieluchujesz swoje dziecko? Ciekawi Cię świat pieluszek wielorazowych, ale masz pewne wątpliwości i boisz się spróbować? Napisz o tym pod postem, a postaram się pomóc! 🙂

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go!
PielOla-Doradca Pieluchowania Wielorazowego
Average rating:  
 0 reviews

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *